Badania czystości mikrobiologicznej kosmetyków
Badania czystości mikrobiologicznej kosmetyków są istotnym elementem do opracowania najważniejszego dokumentu świadczącego o jakości danego wyrobu, czyli raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Na jego podstawie można wnioskować o bezpieczeństwie danego produktu kosmetycznego wprowadzanego przez producenta do obrotu. Wymóg badania czystości mikrobiologicznej produktów kosmetycznych bądź surowców przeznaczonych do ich produkcji wynika bezpośrednio z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku obowiązującego na terenie całej Unii Europejskiej.
Ryzyko zakażenia kosmetyku
Największe ryzyko pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych stanowią kosmetyki zawierające w swoim składzie dużą zawartość wody, lub bazujące na niej. Woda w produktach kosmetycznych może być potencjalnym źródłem bakterii z grupy Pseudomonas ( w tym również Pseudomonas aeruginosa), czy Escherichia coli, które są drobnoustrojami patogennymi, a więc ich obecność w wyrobach kosmetycznych jest niedopuszczalna. Między innymi z tego właśnie powodu ważne jest, aby nie tylko kontrolować jakość mikrobiologiczną gotowych wyrobów, ale także poddawać okresowym badaniom surowce, takie jak woda produkcyjna.
Rodzaje badania czystości mikrobiologicznej kosmetyków
Na całokształt badania czystości mikrobiologicznej wpływają analizy ilościowe skupiające na sobie ogólną liczbę drobnoustrojów oraz jakościowe. Analizy jakościowe wykonywane są w celu wykrycia obecności mikroorganizmów specyficznych, czyli niepożądanych w produktach kosmetycznych tlenowych bakterii mezofilnych lub drożdży będących patogennymi i szkodliwymi dla zdrowia człowieka, takich jak: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa i Candida albicans.
Metody badań kosmetyków
Do wykrycia obecności każdego z poszukiwanych drobnoustrojów używane są różne hodowlane podłoża mikrobiologiczne. Procedura badawcza wykonywana jest zgodnie z obowiązującymi normami ISO. I tak, w celu wykrycia obecności w danym produkcie bakterii Escherichia coli należy wykonać posiew na podłoże wybiórczo-różnicujące MacConkey’a, na którym pałeczki te utworzą ciemnoróżowe kolonie z charakterystyczną ciemnoróżową obwódką dookoła. Do izolacji ziarenkowców Staphylococcus aureus stosowane jest podłoże wybiórczo-różnicujące Baird-Parker’a. Wyrosłe na tym podłożu gronkowce koagulazododatnie będą miały czarny kolor z charakterystyczną strefą przejaśnienia dookoła. Dla wykrycia bakterii Pseudomonas aeruginosa wykorzystywane jest podłoże selektywne CET (ang. Cetrymide Agar), dzięki któremu zostaną wykryte charakterystyczne neonowe żółto-zielone kolonie bakteryjne. Do sprawdzenia obecności w produkcie kosmetycznym grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida wykonać należy posiew powierzchniowy na podłoże selektywne poświęcone izolacji grzybów Sabouraud z dekstrozą i chloramfenikolem, na którym Candida albicans wyrośnie w postaci dużych, śnieżnobiałych kolonii.
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta w celu zapoznania się ze szczegółową ofertą badań kosmetyków świadczonych przez laboratorium Ekolabos: 22 378 30 34 lub kosmetyki@ekolabos.pl